Asmenį ir vairuotojo pažymėjimą Lietuvoje skiria medicininė apžiūra, šiek tiek vairavimo ir teorijos pamokų bei keletas egzaminų. Akivaizdu, jog būtent egzaminai verčia būsimuosius vairuotojus jaudintis ir skatina mokytis kelių eismo taisyklių.

Lankomiausias Lietuvoje transporto skelbimų portalas Autoplius.lt atliko tyrimą ir išsiaiškino, kokios yra vairuotojų kelių eismo taisyklių (toliau – KET) žinios. Pasirodo, didžioji dalis vairuotojų po teorijos ir vairavimo egzaminų kelių eismo taisyklėmis visiškai nebesidomi.

„Fiksuojame, kad tik penktadalis vairuotojų savo KET žinias tikrina reguliariai. Net apie 80 proc. vairuotojų į šį klausimą atsakė neigiamai, tačiau tai nereiškia, kad jų dalyvavimas eisme kelia pavojų. Vairavimas realiomis sąlygomis automatiškai yra lyg kelių eismo taisyklių sekimas ir mokymasis“, – tvirtina Autoplius.lt plėtros vadovas Matas Buzelis.

Įdomu ir tai, kad net 61,8 proc. apklaustųjų tvirtina nežinantys, ar išlaikytų KET teorijos testą. Tik šiek tiek mažiau nei trečdalis vairuotojų atsakė, kad jų teorijos žinios geros, tačiau likę 7 proc. vairuotojų mano/įsitikinę, kad teorijos testo tikrai neišlaikytų.

„Tokie rezultatai nestebina – apklausę daugiau nei 1000 respondentų sužinojome, kad beveik 12 proc. vairuotojų paskutinį kartą kelių eismo taisyklių teorijos testą sprendė prieš 6-10 metų. Bet yra ir tokių vairuotojų, kurie paskutinį kartą KET testą sprendė prieš daugiau nei 10 metų. Žinoma, jų dalis mažiausia – tokį atsakymą pažymėjo maždaug 7 vairuotojai iš 100. Dažniausiai tai – ilgesnį vairavimo stažą turintys vairuotojai“, – pažymi ekspertas.

Per apklausą paaiškėjo ir geriausios sklaidos priemonės, kuriomis pranešama apie kelių eismo taisyklių pokyčius. Daugiau nei trys ketvirčiai (76,3 proc.) vairuotojų tvirtino, jog apie taisyklių pokyčius arba naujoves sužino internete, tiksliau – naujienų portaluose bei socialiniuose tinkluose. 17,8 proc. apklaustųjų teigė, jog apie tai sužino per televiziją arba radiją.

Autoplius.lt plėtros vadovas M.Buzelis pasakoja ir apie kurioziškus vairuotojų atsakymus: „Pati mažiausia, vos pusantro procento siekianti apklaustųjų dalis pažymėjo, kad apie naujoves sužino per vėlai. Mat kelių eismo taisyklių naujoves jiems pristato policijos pareigūnai, pildydami/rašydami protokolą.“