Beveik pusė (44 proc.) Lietuvos vairuotojų nepritaria siūlomoms Civilinio kodekso pataisoms, kurios įpareigotų automobilio pardavėją informuoti apie parduodamos transporto priemonės trūkumus, nes tai, jų nuomone, situacijos rinkoje nepakeis. Tokius duomenis rodo lankomiausio transporto skelbimų portalo Autoplius.lt šių metų lapkričio mėnesio pradžioje atlikta apklausa, kurioje dalyvavo daugiau nei 1200 respondentų.

Tik kas penktas apklausos dalyvis mano, kad LR Seimui pritarus pataisoms, pavyks nusipirkti kokybišką ir be nuslėptų trūkumų automobilį. Tuo tarpu daugiau nei 60 proc. teigia, kad automobilių pardavėjai stengsis „apeiti“ įstatymą.

Viktoras Daukšas, Autoplius.lt vystymo vadovas, apklausos rezultatus vertina atsargiai. „Natūralu, kad pirkėjai nori nusipirkti gerą automobilį už gerą kainą, o verslininkai siekia parduoti už kiek įmanoma daugiau. Mano nuomone, idėja tokiai įstatymo pataisai turi potencialo užtikrinti saugesnį ir greitesnį automobilio pirkimo – pardavimo procesą. Tačiau ji veiks tik tuomet, jei bus numatyta aiški ir paprasta procedūra, kaip teisiškai spręsti santykius tarp pirkėjų ir pardavėjų,” – sako V. Daukšas.
Aurimas Lazdauskas, advokatų kontoros Borenius advokato padėjėjas, teigia, kad ir šiuo metu galiojantys teisės aktai numato pardavėjo pareigą informuoti pirkėją apie paslėptus daikto trūkumus.

„Siūlomas Civilinio kodekso pakeitimo ir papildymo projektas dabar galiojančio reguliavimo iš esmės nekeičia. Kadangi net ir priėmus projektą atsakomybė už netinkamos kokybės daikto pardavimą nesikeistų, tai ir pirkėjo pažeistų teisių gynybos būdai liktų tokie pat. Galiausiai, svarbu paminėti ir tai, kad, pasak Projekto teikėjų, šio Projekto tikslas – užtikrinti, kad parduodama motorinė transporto priemonė atitiktų būtiniausius saugos reikalavimus. Tačiau nei Projekte, nei Projekto aiškinamajame rašte šie saugos reikalavimai nėra detalizuojami, - pastebi A. Lazdauskas.

Nenori pirkti katės maiše

Viktoro Daukšo teigimu, dabartinę situaciją automobilių versle puikiai iliustruoja ir faktai iš apklausos – beveik visi 53 proc. apklaustųjų ir trys iš keturių asmenų, ieškančių automobilio, pritaria šiai įstatymo pataisai.

,,Tai rodo, kad pirkėjai nebenori pirkti katės maiše. Tuo tarpu 80 proc. automobilių verslu užsiimančių verslininkų mano, kad įstatymo pataisa nieko nepakeis. Tikėtina, kad išties bus randama būdų, kaip įstatymą pakreipti sau naudinga linkme, jį ,,apeiti”, pavyzdžiui, pirkimo – pardavimo sutartyje įtraukiant punktą – saugiklį, nurodantį, jog pirkėjui automobilio būklė yra tinkama – ateityje pirkėjas jokių nusiskundimų neturės.”, - sako V. Daukšas.

Tik kas penktas – optimistas

Labiausiai vairuotojai sunerimę dėl galimo automobilių pabrangimo: kas trečias apklausos dalyvis (30 proc.) mano, kad įsigaliojus įstatymo pataisoms sumažės įvežamų pigesnių ir automobilių su trūkumais pasiūla. 24 proc. teigia, kad gali brangti ir tie automobiliai, kurie turės smulkių trūkumų arba bus be defektų.
Visgi kas penktas (21 proc.) respondentas nusiteikęs optimistiškai ir mano, kad pritarus pataisoms, automobiliai gali atpigti.
Anot V. Daukšo, įvedus įstatymo pataisą, geros būklės automobiliai natūraliai pabrangs dėl padidėjusios jų paklausos, o probleminiai automobiliai atpigs.
Jei pirkimo-pardavimo sutartyje pardavėjai privalės nurodyti visus automobilio trūkumus ir dalyvavimą autoįvykiuose, kas penktas apklausos dalyvis tikina, kad važinės atsargiau. Visgi daugumos vairuotojų (65 proc.) įpročių pataisos nepakeis ir jie važinės taip, kaip važinėjo iki šiol.

Nepateiks visos tiesos

Dauguma apklausos dalyvių (75 proc.) taip pat nemano, kad pritarus siūlomoms Civilinio kodekso pataisoms, sumažės į Lietuvą įvežamų senesnių ar patekusių į avarijas automobilių srautas. Daugumos iš jų nuomone, pardavėjai stengsis nepateikti visos tiesos apie automobilį. Kas ketvirtas visgi įsitikinęs, kad „daužtų“ ar kitokių defektų turinčių automobilių srautas sumažės.

Autoplius.lt vystymo vadovas prognozuoja, kad įsigaliojus įstatymo pataisai, daužti automobiliai vis tiek bus gabenami į Lietuvą. „Skirtumas bus tik tas, kad pirkėjai žinos tiksliai, ką perka ir patys nuspręs, ar pirkti pigesnį, bet daužtą, ar mokėti daugiau ir pirkti ,,sveiką” automobilį”, - tikina automobilių rinkos ekspertas.
Projektą, kurį patvirtinus, pardavėjas būtų įpareigotas informuoti pirkėją apie parduodamos transporto priemonės trūkumus, planuojama toliau svarstyti Seimo plenariniame posėdyje gruodžio pabaigoje.

Daugiau informacijos:

Viktoras Daukšas
Autoplius.lt vystymo vadovas
Mob. tel. +370 615 57007
El.paštas: viktoras.dauksas@plius.lt
www.autoplius.lt