Kauno apygardos administracinis teismas priėmė sprendimą: „Regitra“ turi įregistruoti automobilius, kurių vairas yra dešinėje pusėje. Nors Lietuvos įstatymuose vis dar numatyta, kad eismui Anglijoje, Airijoje ir kitose kairės pusės eismą turinčiose valstybėse pritaikytų transporto priemonių šalyje registruoti negalima, Europos Sąjungos Teisingumo Teismas šių metų kovo 20-ąją išaiškino priešingai: Lietuvoje vairą dešinėje pusėje turinčios transporto priemonės turi būti registruojamos.

Tris vairą dešinėje pusėje turinčius automobilius („Nissan Juke“, „Mercedes-Benz S320“ ir „Mercedes-Benz SLK200 Kompressor“) į Lietuvą šiemet atgabenęs Dalius Gintautas birželio 28-ąją iš „Regitros“ išėjo tuščiomis. „Regitros“ specialistai, atsisakydami registruoti D.Gintauto pristatytus automobilius, rėmėsi Motorinių transporto priemonių ir jų priekabų įregistravimo taisyklėmis, kurių nuostatos draudžia tokių transporto priemonių registravimą.

D.Gintautas, pats būdamas teisininkas, suprato „Regitros“ veiksmų neteisėtumą – neteisingai suvokiamą teisės aktų hierarchiją. Jis kreipėsi į teismą – kovo 20-ąją priimtas Teisingumo Teismo sprendimas yra aukščiau valstybės transporto priemonių registravimo taisyklių. 

Gruodžio 16-ąją Kauno apygardos administracinis teismas priėmė D.Gintautui palankų sprendimą – automobiliai privalo būti įregistruoti. Per dvi savaites „Regitra“ dar gali sprendimą apskųsti aukštesnės instancijos teismui, tačiau, D.Gintauto teigimu, tą daryti būtų beprasmiška.

Įstatymas pataisytas netinkamai

 

Teisininkas teigė pastebėjęs, kad daug ažiotažo sukėlusios liepos 1-osios Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pataisos nėra išsamios.

„Po liepos 1-osios įstatyme liko punktas, kad draudžiama registruoti dešiniavairius automobilius, nors Teisingumo Teismas, kuris yra aukštesnė instancija, tą jau buvo išaiškinęs priešingai“, – kalbėjo specialistas.

Minėtame įstatyme nurodoma, kad vairą dešinėje pusėje turinčių transporto priemonių eksploatacija Lietuvoje draudžiama išskyrus du atvejus: kai transporto priemonė įregistruota iki 1993 m. gegužės 1 d. ir kai jos konstrukcija ar įranga yra skirta specialioms darbo funkcijoms atlikti. Šis draudimas netaikomas laikinai, iki 90 dienų per metus, į Lietuvą su užsienio valstybėje įregistruotomis transporto priemonėmis atvykstantiems užsieniečiams arba lietuviams, kurių gyvenamoji vieta deklaruota užsienyje.

Todėl situacija šiandien – dvejopa. „Regitros“ argumentai, kad dėl Lietuvoje galiojančių įstatymų registruoti dešinėje pusėje vairą turinčių transporto priemonių, yra teisingi. Tačiau Europos Teisingumo teismo sprendimas yra viršesnis ir juo nurodoma, kad dešiniavairiai automobiliai turi būti registruojami.

Techninės apžiūros gali neatlikti

Automobilio įregistravimas – vienas procesas, tačiau kad jį būtų galima eksploatuoti Lietuvoje, būtina praeiti techninę apžiūrą. Kokia situacija čia?

„Kadangi į „Regitrą“ dėl registracijos kreipėmės birželio mėnesį, siekėme, kad automobiliai būtų registruojami remiantis iki liepos 1-osios buvusiomis taisyklėmis – pirma registracija, po to techninė apžiūra“, – sakė D.Gintautas.

Tad dešinėje pusėje vairą turintys „Nissan Juke“, „Mercedes-Benz S320“ ir „Mercedes-Benz SLK200 Kompressor“ bus įregistruoti Lietuvoje ir turės valstybinius numerius. Tą bus galima padaryti po dvejų savaičių, kai baigsis terminas skundui pateikti. 

Ar pavyks ant šių automobilių užklijuoti techninės apžiūros lipduką, D.Gintautas pripažino nežinantis. Teoriškai tai turėtų būti galima, tačiau praktiškai bus aišku tik sausio mėnesį – kaip įstatymus interpretuos „Tuvlitos“ darbuotojai.