Šiek tiek prakutę lietuvaičiai kelionėms į užsienį renkasi oro transportą, o kai kyla poreikis ir noras nuvykus kurs nors į Europos pietus apžiūrėti apylinkes, patogiausias būdas yra nuomoti automobilį. Bandymai sutaupyti solidžią sumą šioje srityje gali baigtis dar didesnėmis išlaidomis, o svarbiausias patarimas renkantis užsienyje automobilį nuomai – atkreipkite dėmesį į draudimo sąlygas.

Kaip pažymėjo „Lietuvos draudimo“ gyventojų draudimo skyriaus vadovas  Andrius Gimbickas, dažniausiai transporto priemonių nuomos paslaugas teikiančios įmonės siūlo paslaugų paketus, į kuriuos įeina ne tik automobilio nuoma, bet ir jo draudimas. Kai kurios įmonės papildomai į sutartis įtraukia techninės pagalbos kelyje paslaugą.

„Draudimo paketo kaina paprastai būna įskaičiuota į transporto priemonės nuomą. Jos kainos būna labai įvairios, priklausomai nuo teikiamų paslaugų apimties, nuomojamo automobilio variklio galios, taikomo neatlyginamos žalos dydžio, vairuotojų amžiaus bei vairavimo stažo“, – pasakojo draudimo kompanijos atstovas.

Pavadinimai gali skirtis

„Ergo Insurance“ civilinės atsakomybės, nelaimingų atsitikimų, transporto priemonių ir sveikatos draudimo departamento direktorius Audrius Pilčicas pastebėjo, kad nuomojami automobiliai beveik visada yra drausti ir kasko, ir privalomuoju draudimu. Kasko vadinamas MOD (angl. Motor Own Damage Insurance), o privalomasis vairuotojų civilinės atsakomybės draudimas – MTPL (angl. Motor Third Party Liability Insurance).

„Nors šie draudimo produktai turi tarptautinius pavadinimus, įvairios nuomos kompanijos juos aprašo skirtingai. Nuomojamo automobilio sąlygose yra nurodyta, kokie įvykiai yra apdrausti – dažniausiai nurodoma vagystė, avarija ar sugadinimai bei žala kitiems asmenims“, – kalbėjo jis.

„SIXT Lietuva“ automobilių nuomos vadovė Rūta Stončiūtė atkreipė dėmesį į tai, kad nuomojantis automobilį užsienyje būtinai reikia pasirinkti CDW (Collision Damage Waiver) draudimą. Tiesa, toks draudimas negalioja ratų ir stiklų pažeidimams, tačiau dauguma automobilių nuomos kompanijų siūlo „Super“ draudimą, kuris sumažina vairuotojo atsakomybę iki nulio.

A.Pilčicas pažymėjo, kad CDW yra rizikos perkėlimas nuo nuomininko, automobilį nuomojančiai bendrovei. Ši sutartis yra pasirašoma tarp automobilio nuomininko ir nuomotojo. Jis atkreipė dėmesį, kad nors CDW iš esmės atitinka pagrindinį draudimo apibrėžimą, tačiau kadangi automobilius nuomojančios įmonės nėra licencijuojamos ir reguliuojamos kaip draudimo bendrovės, tai nėra laikoma draudimu.

Perskaitykite draudimo sąlygas

Anot A.Gimbicko, siūlydamos automobilių nuomos paslaugas, užsienio kompanijos dažnai teikia ribotų apsaugų draudimo paslaugas. Pavyzdžiui, taikoma didelė išskaitos suma, kurią turi padengti nuomotojas; draudžiami tik avarijos atvejai, neįvertinus kitų galimų nelaimingų atsitikimų. Taip pat draudimo kaina priklauso ir nuo to, ar vienas, ar keli nuomotojai vairuoja transporto priemonę.

Pašnekovai vienbalsiai patarė visais atvejais, kai užsienio šalyje ketinama išsinuomoti transporto priemonę, būtinai persiskaityti ir įsigilinti į visas draudimo sąlygas. Ypatingą dėmesį reikėtų atkreipti į taikomas draudimo išimtis, susipažinti, kada draudimas negalioja ir pan. Automobilių nuomos paslaugas teikiančios įmonės taiko skirtingas išimtis, dažniausios jų: neapmokami stiklų ir veidrodėlių dūžiai, žala, kuri padaryta automobilio dugnui, taip pat padangoms.

Kalbant apie „Super“ draudimą, kuriuo kliento atsakomybė sumažinama iki nulio, jo įkainiai prasideda nuo 20 eurų per parą.  Kaip patikino R.Stončiūtė, įsigijus tokį draudimą už techninę pagalbą kelyje klientui papildomai mokėti nereikės, nes tai bus traktuojama arba kaip draudiminis įvykis, arba kaip automobilio gedimas.

„Žinoma pasitaiko įvairiausių situacijų, kuomet automobilis eksploatuojamas ne pagal nurodytas sąlygas. Jei tai kliento kaltė („sudeginta“ sankaba, į variklį patekęs vanduo, važiavimas bekele ir pan.) – tokais atvejais „Super“ draudimas negalios. Na, ir jokie draudimai negalios, jei vairuotojas bus apsvaigęs nuo alkoholio ar narkotikų“, – kalbėjo nuomos kompanijos vadovė.

Neatlyginamos žalos mokestis – svarbus faktorius

Antra vertus, jei automobiliu bus naudojamasi nenusižengiant taisyklėms ir pagal paskirtį, tuomet klientas papildomų išlaidų už transportavimą neturės.

Kitas svarbus punktas, į kurį privalu atkreipti dėmesį, tai kad užsienio šalyse taikomas neatlyginamos žalos mokestis gali siekti 400-500 eurų (t.y. 1381 – 1726 Lt). Šis mokestis – nuostolių suma, kurią jam reikės padengti pačiam, nes draudimo bendrovė kompensuos tik jį viršijančią žalos sumą. Tačiau vairuotojas taip pat gali įsigyti papildomą draudimo apsaugą šiai išskaitai (frančizei) atlyginti.

Anot A.Gimbicko, transporto priemonę ketinantis išsinuomoti asmuo papildomomis apsaugomis gali pasidomėti prieš vykdamas į užsienio šalį. Pavyzdžiui, prieš kelionę į Didžiąją Britaniją jis gali susirasti informaciją apie taikomas išimtis, frančizės dydžius, įkainius ir visą kitą reikalingą informaciją vienoje ar keliose – iš tos šalies draudimo bendrovių interneto svetainių. Taip pat derėtų pasidomėti dėl galimybės netaikyti frančizės mokesčio prieš išsinuomojant automobilį.

Verta pažymėti, kad neatlyginamos žalos mokestis yra taikomos ir automobilio sugadinimo atveju, ir jo vagystės atveju. Kaip pažymėjo A.Pilčicas, dažniausiai sugadinimams nustatoma 200-500 eurų (690 – 1726 Lt) iškaita, vagystės atveju – 10-30 proc. automobilio vertės ar kelių tūkstančių eurų išskaita. Taip pat standartiškai yra nustatoma, kad yra neapdraudžiami stiklai ar padangos. Tačiau ir išskaitą, ir stiklus ar padangas galima apsidrausti sumokėjus papildomą nuomos įmoką.

„Taip pat frančizės dydis priklausomai nuo šalies ir paslaugas teikiančios kompanijos yra labai skirtingas. Jis gali būti nuo 300 eurų ir siekti net kelis tūkstančius eurų. Įtakos frančizės dydžiui taip pat turi ir nuomojamo automobilio klasė“, – pastebėjo R.Stončiūtė.

Drausti atsižvelgiant į pavojus

Draudimo kompanijų atstovai kalbėjo, kad visų pirma svarbiausia teisingai įvertinti, koks asmuo vairuos išsinuomotą transporto priemonę: kiek žmonių sės prie vairo, koks jų amžius, stažo apribojimai ir pan. Būtina atkreipti dėmesį į tai, ar nuomos sutartis leidžia vairuoti automobilį ir kitiems, kartu keliaujantiems asmenis ar tik išsinuomojusiam asmeniui. Svarbus yra vairavimo stažas, nes nuo jo dažnai priklauso išskaitų dydžiai ir nuomos kaina.

Taip pat būtina atkreipti dėmesį ar su nuomojamu automobiliu galima išvažiuoti į kitas valstybes, jei planuojate keliauti po kelias Europos valstybes. Patartina prieš išsinuomojant automobilį būtinai jį apžiūrėti ir pažymėti nuomos sutartyje, jei automobilis jau yra apgadintas. Toliau draudimo sąlygas galima pagal regioną, kuriame keliaujate ir jei turime galimybę paklausti vietos draudimo kompanijos rekomendacijų.

„Pavyzdžiui, automobilio stiklo dūžio draudimas yra aktualus salose dėl nuo kalnų krentančių akmenų, trečiųjų asmenų veiklos ar vagysčių. Tačiau jis retai būna įskaičiuotas į draudimo paketą. Pietų Europoje vyrauja kitokia vairuotojų kultūra, Rytų Europoje – daugiau duobėtų kelių, todėl kiekvienas turėtų rinktis tą draudimo apsaugą, kuri yra toje šalyje reikalingiausia“, – sakė A.Gimbickas.

Vagystės taip pat pavojingos

Kaip apibendrindama kalbėjo R.Stončiūtė, svarbiausia žinoti, ką užsisakote ir ko norite. Juolab, kad visos sąlygos yra įrašytos kiekvienos nuomos kompanijos sutartyje. Taip pat žinomi ir visi frančizių dydžiai, todėl viskas priklauso nuo kliento poreikių ir rizikos galimybių.

„PAI (Personal Accident Insurance) – šį draudimą reiktų pasirinkti tik tiems klientams, kurie keliauja neapsidraudę. Kitu atveju jis netenka reikšmės (draudžiami automobilyje esantys keleiviai)“, – komentavo nuomos kompanijos atstovė.

„Užsienyje dažnai nuomojamos ne tik transporto priemonės, bet ir motoroleriai ar motociklai, todėl būtina išsiaiškinti, ar galioja apsauga nuo šių transporto priemonių vagystės“, – baigdamas pridūrė A.Gimbickas.

R. Stončiūtė atkreipė dėmesį, kad yra galimybė nuomotis automobilį ir be draudimo, tačiau ši paslauga daugiau pritaikyta tiems klientams, kurie turi įsigiję papildomą draudimą automobilio nuomai. Kiek mums pavyko išsiaiškinti Lietuvos draudimo kompanijos tokios paslaugos neteikia.